Flow i Livets Yoga

YogaRWarrior_Pia_2Yoga hos Flow i Livet er en sammensmeltning af forskellige yogastilarter: Kundalina, Anusara, Iyengar, Hatha, Astanga og YinYoga og massere af åndetrætstræning.

Hos Flow i livet sammensættes Yogaen både som en fysisk træningsform og et redskab imod hverdagens stress og jag. Yogaen virker endog som et medicinsk og terapeutisk redskab, særligt effektivt i mod stress. Læs mere om ‘Yoga har fået videnskabens blå stempel’

Læs om Yogaholdene til høje i menuen. Læs også HER at Yoga er videnskabeligt sund og HER om Stress.

Om Yogaen Flow i livet:
Alle Yogaholdene er tilrettelagt som et træningsforløb, så du kommer i form og
styrker din muskulatur. På alle holdene vægtes at træne vejrtrækningen og afspænding, da det bl.a. restituerer og hormoniser nervesystemet.
På de mere fysiske hold I, I/II og II, sveder du rent faktisk, mens du træner! Ud over dette, er der mulighed for at restituere dybere gennem ugentlige holdtræning og på Workshops, Retrætes/Yogarejser. Udover Yoga, inddrages Mindfulness, Meditation, afspænding og vejrtrækning som et middel til at forløse hverdagen stress og jag. For nutidens menneske, er den restitutive del nok en af de vigtigste ting at træne. Op til 20-25% af den dansk befolkning har været, eller er dagligt i kontakt med stress, dvs. ubalancer  i nervesystemet. Det påvirker ikke alene en selv, men også de nære relationer og omgivelserne. Hvis man har børn, så lærer man så at sige børnene, hvordan de skal behandle sig selv, gennem adfærden man selv påfører sig. Dette skyldes bl.a. spejlneuronerne i vores hjerne, som kopierer hvad omgivelserne gør.
Yogaen får derved krop og psyke i en dybere balance, så man kan komme videre i livet med Flow og trivsel. Har man forsat fysiske gener som søvnproblemer,
svimmelhed, smerter i kroppen osv. og føler sig trist, tom og ked af det, så er
det værd at overveje om man skal supplere med mere individuelt coaching eller
terapiforløb. Der er også mulighed for at få aftalt tid for individuelt
tilrettelagt yoga-program.

En typisk Yogatime:Flow yoga foregår i en villa i Dyssegård med rolige og behagelige omgivelser. Yogaen støttes op af Mindfulness meditation, vejrtrækningstræning, mudras/’vejrtrækningslåse’ afspænding og indimellem små visdomscitater, som giver et lille råd med på vejen eller et ‘aha’.

For at skabe individuel intention for dagens Yoga praksis, begyndes timerne med Mindfulness og vejrtrækning. Derefter følger opvarmningsøvelser og stående stillinger, hvor der arbejdes med alignment. I midten af timen glider undervisningen over i en mere indadvendt og meditativ stemning med et mere klassisk Hatha yoga program med åndedrætsøvelser mellem stillingerne. Undervisningen afsluttes altid med stræk og afspænding og beroligende vejrtrækningsøvelser og til sidst den klassiske yogiske dybdeafspænding Savasana (hvilestilling). Undervejs i timerne bruges tid på Alignment, som er optimal kropsholdning i de forskellige Asanas/stillinger, muskulær energi og som altid, et fokus på at udføre yoga fra hjertet.

Læs om INTRODUKTIONSTILBUDET HER
Er der gang hvor du ikke kan, så kom på nogle af de andre hold, måske Yoga Relax til at starte med.

Lidt om underviseren:
Pia Kornval underviser i Flow Yoga i en fredfyldt villa med god energi på Dalstrøget 7 i Dyssegård. Her bor hun også og har sin praksis med Yoga, Coaching, massage mv. Undervisningen foregår i en rolig og smuk yogasal med udsigt til haven. For undervisningstidspunkter, se i menuen til højre.
Du kan læse mere om Pia HER

Vikarer og andre undervisere:
Tina Larsen (informationer og billede på vej)


Sted
Flow i Livets hjemmebane


Indlæser kort...

Comments are closed.